Kostarika – Co byste měli znát, pokud se zde chystáte investovat

Kostarika se stala od pandemie koronaviru velmi populární destinací pro Čechy, jak pro exotickou dovolenou, tak i pro investice do nemovitostí. 

Kostarika nadchne téměř každého a spousta turistů se poté rozhodne zde také investovat. Je ale pár věcí, které byste měli znát, předtím, než se rozhodnete k takové investici na Kostarice. 

  • V Kostarice obecně neexistují žádná omezení pro cizince nebo zahraniční subjekty nakupující nemovitost, protože kostarická ústava uděluje cizincům stejná práva jako vlastníkům nemovitostí, která mají státní příslušníci. Výjimkami jsou koncesní majetek a režim kondominium (v souladu se stanovami v rámci tohoto společenství)
  • Transparentnost vlastnictví. Veškerý majetek v Kostarice je registrován u centrální instituce zvané Národní registr (obdoba českého katastru nemovitostí), kde se uchovávají veřejné záznamy, které potvrzují, kdo je vlastníkem nemovitosti, a také informace související s parcelou, jako je její poloha, měření, hranice, mapa průzkumu, zástavní práva a hypotéky. Aby bylo možné převést zapsaný majetek, musí se zapsaný vlastník dostavit k veřejnému notáři a vydat veřejnou listinu o převodu, která musí být předložena a zaznamenána u národního registru.
  • KONCESNÍ NEMOVITOST.V Kostarice neexistují soukromé pláže a z Ústavy mají všichni Kostaričané zajištěn přístup na všechny pláže. Jedná se o ochranné pásmo, které tvoří 200 metrů od moře.  Prvních 50 metrů od značky středního přílivu je majetek ve vlastnictví vlády a nikdo nikdy nemůže tuto oblast zastavit ani zatížit. Dalších 150 metrů na 95 % Kostariky je označováno jako „zona maritima“ - námořní zóna, kde mohou být vybudovány nemovitosti prostřednictvím zvláštních „koncesí“, které uděluje místní samospráva. Doba platnosti koncese je obvykle 20 let, během kterých platíte roční koncesní poplatek. Po vypršení koncese můžete požádat o prodloužení koncese, ale samospráva se může rozhodnout, že místo prodloužení koncese odkoupí nemovitost za stanovenou hodnotu. Je důležité vědět, že nemovitost v této zóně nekupujete, ale pouze ji pronajímáte bez nároku. V případě nemovitostí nacházejících se v námořní zóně může být zahraniční osoba oprávněna vlastnit pouze 49 % práv z koncese, což znamená, že je nutné využít k nákupu korporaci. Je běžné, že cizinci založí společnost (akciovou společnost, nebo společnost s ručením omezeným) s kostarickým občanem, který vlastní 51 %, ale má omezena veškerá práva.
  • DANĚ. Daň z nemovitosti: Jednou z velkých výhod vlastnictví nemovitosti v Kostarice je nízká daň z nemovitosti. Platíme zde 0,25 % registrované hodnoty (hodnota stavby, bez pozemku) ročně, takže u nemovitosti v hodnotě 100 000 USD by roční daně činily 250 USD.  Daň z nemovitosti se platí čtvrtletně, ale můžete ji platit až do konce roku předem a pokud tak učiníte, dostanete slevu 5 %. Ve většině městských částí se také běžně platí poplatek za odvoz a údržbu odpadu.  Daně lze uhradit na místním magistrátu nebo bankovním převodem.
  • POBYT CIZINCŮ. Pro nákup nemovitosti není zapotřebí mít pobyt v Kostarice a většina našich klientů jsou nerezidenti. Nicméně pro ty, kteří se chtějí natrvalo přestěhovat do Kostariky, můžete zahájit proces získání trvalého pobytu. Kostarika uděluje cizincům přechodný pobyt ze čtyř různých důvodů, při splnění jednoduchých podmínek a posléze je možno zažádat o pobyt trvalý.
  • OBEZŘETNOST. Kostarika je bezpečnou a populární zemí pro zahraniční investory, opatrnost při investicích je ovšem na místě. V Kostarice působí velké množství cizinců, kteří „pomáhají“ svým krajanům v investicích a využívají neznalosti nově příchozích investorů. Velmi často potom dochází ke zmaření investice a negativním zkušenostem. 

Narodila jsem se ve městě Liberia, v provincii Guanacaste a na zdejším realitním trhu se velmi dobře vyznám. Máme k dispozici profesionální síť realitních makléřů, právníků a notářů, kteří vám poradí s vaší investicí, tak abyste investovali podle svých představ, s jistotou a bezpečností. 

 

V případě, že máte zájem získat více informací k investicím na Kostarice, kontaktujte mě, ráda vám poradím a pomohu
Tel: +420 739 698 393. 

Maria Kopřivová, certifikovaná realitní makléřka RE/MAX Lekvi.
 

Prohlédnout si aktuální nabídku nemovitostí v Kostarice zde.

Pokud jste nenašli nemovitost, která by Vás zajímala, prosím, kontaktujte mě

 

*
*
*
phone: fname: lname: email: fullname: