Přiznání k dani z nemovitosti se podává dopředu na následující rok. Každý majitel nemovitosti musí do konce května zaplatit daň z nemovitých věcí. Termín pro podání daňového přiznání je tradičně nejpozději do konce ledna 2024.
Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nastává až v roce následujícím po tom, kdy se lidé zapsáním do katastru nemovitostí stali jejich vlastníky.
Přiznání se podává finančnímu úřadu podle adresy nemovitosti. V případě, že vlastníte nemovitosti ve více krajích, musíte podat více přiznání a každé odevzdat každému kraji zvlášť.
Nejjednodušší je podat daňové přiznání elektronicky na portálu Mojedane.cz. Je možné si vyzvednout i formulář v tištěné formě na finančním úřadu a tam ho také podat.
Spousta nemovitostí je ve společném jmění manželů, v takovém případě plní daňové povinnosti jeden z manželů, neboť v takových případech se jedná o solidární daňovou povinnost.
Daň z nemovitosti je splatná do konce května a informaci o výši daně většinou dostanete od finančního úřadu, a to buď složenkou, nebo do datové schránky, pokud ji máte zřízenu.
Výše daně z nemovitých věcí závisí na více parametrech, zejména na druhu nemovitosti, velikosti dané nemovitosti a příslušných koeficientech měst a obcí. Koeficienty si města a obce mohou upravovat. Většinou platí, že ve větších obcích je daň vyšší, nejvyšší je pak na území hlavního města Praha. Například za byt o výměře 50 metrů čtverečních se v jedné části Prahy platí na dani 610 korun, v jiné městské části 1220 korun.
V případě, kdy má jedna nemovitost více majitelů, si tito majitelé mohou vybrat ze dvou možností. Buď daň přizná a zaplatí jeden spoluvlastník za všechny, nebo každý podá přiznání sám za sebe a zaplatí každý zvlášť. Pokud máte družstevní byt, nemusíte si dělat starosti, daň musí zaplatit družstvo coby majitel.
Přiznání se podává na finančním úřadě v kraji, kde se nachází nemovitost. V případě, že vlastníte více nemovitostí v různých krajích, musíte dodat přiznání na konkrétní úřady.
V případě, že máte aktivní datovou schránku, musíte přiznání podat pouze elektronicky. Při vlastnictví více nemovitostí se tak vyhnete obíhání několika úřadů.