KOSTARIKA – Ráj pro turisty a magnet pro investory

 

Kostarika se díky svým výjimečným přírodním krásám a pověsti ekoturistické země dostává na přední příčky světových turistických destinací. Stabilní ekonomika a rostoucí trh s nemovitostmi přitahují pozornost investorů z celého světa.

Stále více kupujících se rozhoduje investovat do nemovitostí na Kostarice - a má k tomu dobrý důvod. Kostarika je nejdéle fungující demokracií v Latinské Americe a úspěšným příkladem rozvoje země. Její ekonomika vykazuje stabilní výkonnost již více než čtvrt století a země dosáhla významného pokroku v životní úrovni, když za poslední dvě desetiletí zaznamenala 60% nárůst HDP na obyvatele.

Tato malá, ale úžasná země nabízí pro každého něco - od svěží hornaté krajiny přes úchvatné pláže až po rozmanitou divokou přírodu. Proč je Kostarika jedinečným místem pro dovolenou i investory? Zde jsou důvody, proč by se měla ocitnout na samém vrcholu vašeho seznamu pro dovolenou i pro zahraniční investice.

 

Přírodní destinace

Kostarika je považována za zemi s nejvyšší hustotou biologické rozmanitosti ze všech zemí na světě. Země zaujímá pouze 0,03 % rozlohy světa, přesto se může pochlubit ohromujícími 5 % světové biologické rozmanitosti. To znamená, že z každých 20 živočišných druhů na Zemi pochází jeden z Kostariky.

Kostarika se svými bujnými deštnými pralesy a nedotčenými plážemi nabízí nepřeberné množství přírodních krás. V zemi se nachází více než 25 národních parků a přes 20 chráněných oblastí, což z ní činí ideální místo pro milovníky přírody a outdoorových dobrodružství. Ať už chcete prozkoumat mlžné pralesy v Monteverde nebo se vykoupat v jednom z mnoha horkých pramenů nacházejících se v okolí sopky Arenal, nenajdete lepší destinaci než Kostariku.

Světové hlavní město dobrodružné turistiky

Rekreační ziplining byl vlastně vynalezen v Kostarice a stále je to dechberoucí dobrodružství, které si nesmíte nechat ujít. Kostarika je také celosvětovým magnetem pro surfaře. Mezi další oblíbené vodní sporty patří rafting, jízda na kajaku, potápění a šnorchlování.

Země je také rájem rybářů, kteří zde mají jednu z největších světových populací plachetníků a marlínů. Hlubokomořský i pobřežní rybolov je velkým lákadlem a rybáře láká také mnoho kostarických řek a jezer.

V Kostarice není nouze o vzrušující outdoorová dobrodružství, aktivity a výlety. Mezi možnosti, jak prozkoumat bohaté přírodní bohatství země, patří pěší turistika, pozorování ptáků, jízda na koni, výlety terénními vozidly, cyklistika a horolezectví.

Pro milovníky extrémních dobrodružství je tu seskok padákem, bungee jumping, canyoning a slaňování vodopádů. A oblíbené výlety na ziplinech často zahrnují srdcervoucí Tarzanovy houpačky, náročné lanové dráhy a vratké visuté mosty.

 

Prosperující cestovní ruch

Latinská Amerika zažívá prudký nárůst počtu návštěvníků, který je podpořen rostoucí oblibou přírodních zážitků, wellness pobytů a ekoturistiky. Kostarika je oblíbenou destinací díky svému tropickému klimatu a jedinečné krajině a divoké přírodě. V loňském roce navštívilo Kostariku necelých 2,5 milionu turistů, což je o 1 milion více než v roce předchozím.

Hlavním trhem země jsou Spojené státy, ze kterých v roce 2022 přijelo více než 1,25 milionu amerických turistů. Z Evropy přicestovalo letecky přes 410 000 turistů, přičemž v čele stojí Britové, následovaní Německem, Francií, Španělskem a Nizozemskem.

Časopis Forbes zařadil Kostariku mezi 10 nejlepších latinskoamerických destinací a investoři mohou očekávat, že počty turistů budou v příštích letech nadále stoupat. Kostarický institut cestovního ruchu (ICT) očekává, že v roce 2027 dosáhne počet turistů v zemi 3,8 milionu, což by přineslo přibližně 4,9 miliardy USD.

 

Modrá zóna

Modré zóny světa jsou místa, kde lidé žijí déle a zdravěji. Lidé v m odrých zónách se často dožívají více než 100 let, přičemž jsou stále fit a aktivní.  Nicoya v Kostarice je jednou ze světových „modrých zón“, kde lidé žijí déle, než je průměr.

Existuje několik teorií o tom, proč Modrá zóna Kostariky existuje, ale nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že je to způsobeno kombinací faktorů. Klima v modré zóně je velmi mírné, což může pomoci chránit před nemocemi. Lidé v Modré zóně bývají velmi aktivní a fyzicky silní, což jim pomáhá zůstat fit a zdraví. Pomáhá také zdravá tradiční strava, pomalý život a pevné rodinné hodnoty.

 

Lídr v oblasti obnovitelné energie

Kostarika je průkopníkem v oblasti obnovitelné energie. Již několik let běží na zcela obnovitelné zdroje energie v průměru asi 300 dní v roce.

V současné době Kostarika vyrábí méně než 1 % své produkce energie pomocí solární energie. Zbytek produkce je 79 % hydro, 12 % vítr a 8 % geotermální.

 

Trh s nemovitostmi

Realitní průmysl v zemi zaznamenal v posledních letech rychlý růst. V roce 2022 Kostarika zaznamenala úctyhodných 156 milionů dolarů v realitních transakcích, zatímco v roce 2021 to bylo 104 miliónů dolarů a v roce 2019 přibližně 90 miliónů dolarů.

Ceny nemovitostí v loňském roce vzrostly přibližně o 15 %.

Vzhledem k prudce rostoucí poptávce po luxusním ubytování pro krátkodobý pobyt a výnosům z pronájmu přesahujícím 10 % mají kupující zájem investovat do nemovitostí v Kostarice. V posledních několika letech si nemovitosti na pobřeží pořídilo velké množství cizinců, zejména z USA. Ceny na pobřeží středního Pacifiku v Kostarice proto strmě stoupají a nemovitosti přinášejí vysoké výnosy.

 

Je v roce 2024 vhodná doba na koupi nemovitosti v Kostarice?

Rok 2024 představuje příznivou příležitost k investování do nemovitostí v Kostarice díky mimořádné stabilitě země. Díky historii politického míru a silným institucím nabízí Kostarika bezpečné prostředí pro investice do nemovitostí a minimalizuje potenciální rizika spojená s nejistotou. Tato stabilita zvyšuje důvěru investorů a zajišťuje dlouhodobou hodnotu nemovitostních majetků.

Navíc hospodářské vyhlídky Kostariky ji předurčují k silnému růstu v příštích letech. Země aktivně podporuje příznivé podnikatelské prostředí, láká zahra niční investice a podporuje různá odvětví, jako jsou technologie, ekoturistika a zemědělství. Tento očekávaný růst je dobrou předzvěstí pro hodnotu nemovitostí, protože zvýšená ekonomická aktivita se často promítá do vyšší poptávky po nemovitostech, což může vést ke zhodnocení kapitálu.

K atraktivitě investic do nemovitostí přispívá také postupný nárůst bohatství obyvatel země. S postupným zvyšováním příjmů obyvatelstva dochází k potenciálnímu nárůstu poptávky po bydlení, a to jak pro osobní potřebu, tak pro účely pronájmu. Tento poptávkou řízený trh může investorům do nemovitostí poskytnout příležitosti k příjmům z pronájmu a ke zhodnocení nemovitostí.

 

Autor:

Maria Kopřivová, realitní makléřka z Kostariky.

Specializuji se na prodej nemovitostí v Praze a Středočeském kraji. Pomáhám českým investorům zvolit správnou investičních strategii v Kostarice a zajišťuji veškerý proces výběru, nákupu i správy nemovitostí v mé rodné zemi.

Kontakt: www.mariakoprivova.cz M: +420 739 698 393 E: maria.koprivova@re-max.cz

 

Pokud máte zájem investovat v mé rodné Kostarice a hledáte odbornou pomoc, kontaktujte mě telefonicky nebo přes níže uvedený formulář a já se s Vámi spojím.

*
*
*
phone: fname: